LANG_NAVIGATION_TITLE Sākumlapa / Zobu slimības  

Zobu kariess

Kariess ir slimība, kas izraisa zoba cieto audu (emaljas, dentīna) demineralizāciju un bojāeju, kam seko dobuma veidošanos. Zobu kariess ir viens no biežāk sastopamajiem zobu bojājumu veidiem. To izraisa cilvēka mutes dobumā esošās baktērijas, kas patērē ogļhidrātus, galvenokārt cukurus, kuri ar pārtiku nonāk cilvēka mutes dobumā.

Neārstēta kariesa rezultātā pamazām tiek noārdīti zoba cietie audi. Smagos gadījumos tiek skarta zoba pulpa (zoba nervs), izraisot iekaisumu un akūtā zobu kariesa stadijā arī spēcīgas zobu sāpes. Kariesam pārejot hroniskā stadijā, pacients zobu sāpes vairs var neizjust, taču iekaisuma process turpinās. Ja zobu kariesa rezultātā zoba mīkstie audi nav skarti, var uzreiz veikt zobu plombēšanu vai protezēšanu, bet, ja ir skarti arī mīkstie audi, nepieciešams veikt endodontiju (zobu kanālu tīrīšanu).

Zobu kariesa rašanās cēloņi:

  • Zobu higiēnas neievērošana, neveicot regulāru zobu tīrīšanu, kā arī nelietojot zobu diegu;
  • Nesamērīga diēta, lielā daudzumā lietojot uzturā saldu pārtiku, kuras sastāvā ir daudz cukura;
  • Nepietiekams minerālvielu daudzums siekalās, kā rezultātā siekalas neierobežo baktēriju izplatīšanos mutes dobumā;
  • Nepareizs zobu sakodiens, kas izveidojies dabīgā ceļā. Starp zobiem palielinātā daudzumā sakrājas ēdiena paliekas, kas netiek iztīrītas.

Ir būtiski saprast un atcerēties, ka zoba kariesa ārstēšana tā sākumstadijā ir daudz vienkāršāka un finansiāli ne tik nozīmīgā, salīdzinot ar ielaisto gadījumu.